Händels Messias

Händels Messias

Händels Messias

# Forside

Händels Messias

Torsdag d. 11 december kl. 19.00 opfører ensemblet Ora et Labora en forkortet version af Händels Messias og sætter gang i julestemningen.

Kom og hør de fire sangere fra Ora et Labora og vores egen organist, når de spiller en times koncert med de stykker vi aller bedst kan lide fra Händels mesterværk; bl.a. højdepunkterne ”Ev’ry Valley” og ”Rejoice.”

Og så slutter vi lige koncerten af med at synge ”Hallelujah" som fællessang. Bagefter skænker vi et lille glas og du har mulighed for at snakke med musikerne og byde julen velkommen.

Ora et Labora er et vokalensemble med passion for kirkelig musik og oratorier. Det består af fire sangere samt akkompagnetør, hvis mål er at udbrede kendskabet til og øge tilgængeligheden af den kirkelige kunstmusik. Det gør vi ved at opføre værker som Händels Messias, Mozarts Requiem og mange flere.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed